Inwestycje infrastrukturalne na granicy polsko-ukraińskiej

Аналітика

Projekty mające na celu zmniejszenie uciążliwości przekraczania granicy z Ukrainą, realizowane z grantu USAID oraz polskiego kredytu wiązanego, są kluczowym warunkiem dalszego zwiększenia wzajemnej wymiany handlowej oraz obecności polskiego biznesu na Ukrainie.

Amerykańska Agencja ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID) rozpoczęła realizację projektu modernizacji 42 przejść granicznych pomiędzy Ukrainą a państwami UE, w tym z Polską – poinformowała pod koniec kwietnia ukraińska rządowa Agencja Rewitalizacji. 

Wsparcie USAID o łącznej kwocie 115 mln dolarów obejmuje budowę i rekonstrukcję terminali towarowych, budynków kontroli paszportowej, remont nawierzchni drogowej oraz modernizację systemów oświetleniowych. 

 

Wcześniej informowano, że USAID przeznaczy również 225 milionów dolarów na wsparcie techniczne budowy dwutorowego połączenia kolejowego o europejskim rozstawie szyn (1435 mm) ze Lwowa do Mościsk na granicy polsko-ukraińskiej.

Projekt USAID mający służyć poprawie infrastruktury granicznej ma charakter uzupełniający wobec polsko-ukraińskich działań bilateralnych

Najważniejszym ich elementem jest wsparcie udzielone Ukrainie przez Polskę w ramach umowy o kredycie wiązanym. 

Zgodnie z protokołem z grudnia 2022 r. finansowanie projektów infrastruktury granicznej po stronie ukraińskiej może sięgnąć kwoty 160 mln euro z założeniem częściowego wykorzystania w kontraktach towarów i usług polskiego pochodzenia. Uzgodnione przez strony obszary działań to rozbudowa infrastruktury drogowej na podejściach do pięciu przejść granicznych, wyposażenie przejść granicznych oraz zakup środków monitorowania granicy.

W ramach realizacji polsko-ukraińskiej umowy kredytowej, w marcu br. doszło do zawarcia umowy, zgodnie z którą polska firma budowlana Unibep podejmie się rozbudowy międzynarodowego przejścia granicznego Szeginie. Zawarcie umowy o wartości 100 mln zł było poprzedzone wieloletnimi sporami, w tym kilkukrotnym aneksowaniem, a następnie unieważnieniem poprzedniej umowy z firmą Unibep przez stronę ukraińską.

Realizacja tej inwestycji jest szczególnie ważna, gdyż Medyka/Szeginie to drugie najbardziej ruchliwe  – po warszawskim lotnisku Chopina – polskie przejście graniczne. Z danych Straży Granicznej wynika, że w 2023 roku odprawiono na nim 4,6 mln osób, co oznacza prawie dwukrotny wzrost w porównaniu z sytuacją sprzed wybuchu pełnoskalowej wojny (2,4 mln podróżnych w 2021 r.). 

Odciążeniu ruchu drogowego na przejściu Medyka/Szeginie będzie służyło wybudowanie wspomnianego powyżej połączenia kolejowego ze Lwowa do Mościsk, co pozwoli na uruchomienie bezpośrednich połączeń kolejowych między Lwowem a innymi miastami UE – w pierwszej kolejności Przemyślem, Rzeszowem i Krakowem. 

 

Niewystarczająca infrastruktura graniczna to jedna z głównych uciążliwości w rozwoju polsko-ukraińskiej współpracy biznesowej.

Czas oczekiwania na przekroczenie granicy przez samochody osobowe to zwykle kilka godzin. zaś w przypadku ciężarówek zazwyczaj kilkanaście-kilkadziesiąt godzin, a nierzadko nawet kilkanaście dni. Problem ten dotyczy zresztą nie tylko granicy Ukrainy z Polską, ale z wszystkimi sąsiadującymi państwami UE. Wraz z wybuchem wojny, w tym ograniczeniem drożności szlaku czarnomorskiego, sytuacja na zachodniej granicy Ukrainy dodatkowo pogorszyła się.

Niezmodernizowana infrastruktura graniczna musi sprostać rosnącej wymianie osobowej oraz ściślejszym powiązaniom gospodarczym. 

Wymiana handlowa między Ukrainą a UE sięgnęła w 2023 r. rekordowej kwoty 61,9 mld euro, wobec 35,4 mld euro dekadę wcześniej. Polska jest największym unijnym partnerem handlowym Ukrainy z wymianą 15,7 mld euro, z czego polski eksport na Ukrainę to aż 11,4 mld euro. 

Prawie połowa handlu między Ukrainą a UE realizowana jest przez terytorium Polski; rośnie również udział Polski jako państwa tranzytowego w handlu Ukrainy z państwami pozaeuropejskimi.